Ewangelia (Łk 13, 1-9)
Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
W tym czasie przyszli jacyś ludzie i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar.
Jezus im odpowiedział: «Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, iż to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jeruzalem? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie».
I opowiedział im następującą przypowieść: «Pewien człowiek miał zasadzony w swojej winnicy figowiec; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: „Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym figowcu, a nie znajduję. Wytnij go, po co jeszcze ziemię wyjaławia?” Lecz on mu odpowiedział: „Panie, jeszcze na ten rok go pozostaw, aż okopię go i obłożę nawozem; i może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz go wyciąć”».
CIERPLIWOŚĆ BOGA
Tekst dzisiejszej Ewangelii łączy dwie kwestie. Pierwsza odnosi się do relacji między złem, którego doświadczamy, i grzechem. Druga to sprawa braku owoców w naszym życiu pomimo tego, że jesteśmy częścią Kościoła, częścią winnicy Pańskiej.
Jezus odnosi się do powszechnego w tamtych czasach poglądu, że grzech człowieka ściąga na niego nieszczęście: temu, kto nie grzeszy, nic złego się nie przydarzy. Grzesznicy natomiast doświadczają katastrof i przemocy, tak jak Galilejczycy z rąk Piłata. Jezus krytykuje ludzi, którzy uważają, że nie mają grzechu. Wszyscy jesteśmy grzesznikami. Nie ma więc związku między grzechem a nieszczęściami, które na nas spadają. Myślenie o sobie jako o kimś bezgrzesznym, doskonałym zamyka nam drogę do nawrócenia, a bez nawrócenia nie ma zbawienia.
Jednak Bóg wzywa nas nie tylko do usunięcia grzechu z naszego życia, ale także do tego, byśmy wydali owoce w winnicy świata – w Kościele, w rodzinie, społeczeństwie i wspólnocie, wszędzie tam, gdzie żyjemy. Pojawią się one, gdy będziemy pielęgnować szlachetne pragnienia, bo z nich wynikają dobre uczynki.
A co wtedy, gdy nie wydajemy dobrych owoców? Odpowiedzią jest nieskończona cierpliwość Boga, który ma do nas zaufanie. Tyle tylko, że my nie jesteśmy nieskończeni. W pewnym momencie musimy zdać sprawę z naszego życia. I z jego owoców.
Rekolekcje wielkopostne okazją do zatrzymania się i spotkania z Bogiem
Wielki Post przygotowuje nas do najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym, jakim jest Zmartwychwstanie Chrystusa. To czas, w którym Kościół zaprasza nas do głębszej refleksji, modlitwy, pokuty i nawrócenia. W tym okresie w każdej parafii organizowane są rekolekcje wielkopostne, które są okazją, aby przystanąć, wsłuchać się w głos Boga i zastanowić nad życiem duchowym. Wszyscy widzimy jak trudno jest nam, we współczesnym świecie, trwać w żywej relacji z Bogiem, znaleźć czas na modlitwę i czytanie Pisma Świętego. Jak wiele jest w nas lęków, niepokojów i trudności.
Właśnie czas rekolekcji daje możliwość odnowienia spotkań z Bogiem, szukania osobistych więzi opartych na miłości, zaufaniu, wierze i modlitwie. Możemy wtedy dostrzec jak Bóg obecny jest w naszym życiu, jak posługuje się wydarzeniami, by nas dotknąć i odnowić. Może w trudach i cierpieniach, których doświadczamy usłyszymy słowa: – „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, ja was pokrzepię!”, bo „beze Mnie nic nie możecie uczynić”. Prawdziwa siła wypływa ze świadomości, że Pan czuwa nad nami i pragnie bliskiej relacji.
Rekolekcje to czas, w którym możemy zrozumieć, że to Pan buduje więź z nami i robi wszystko, aby w miłości i szacunku tę relację nawiązać. Bóg jest pełen szacunku, nie zmusza, nie wywiera presji, pozostawia wolność, bo miłuje ludzi. Pragnie, byśmy w sobie znaleźli odwagę i pragnienie przyjścia do Niego, spotkania z Nim, szczególnie w sakramencie pokuty. Pięknie mówi o tym Katechizm Kościoła Katolickiego: „Pragnienie Boga jest wpisane w serce człowieka, ponieważ został on stworzony przez Boga i dla Boga; Bóg nie przestaje przyciągać człowieka do siebie i tylko w Bogu człowiek znajdzie prawdę i szczęście, których nieustannie szuka” (Katechizm Kościoła katolickiego, nr 27). Dlatego rekolekcje dają przestrzeń do spotkania z Bogiem i uświadomienia sobie, że On jest najważniejszy.
W języku hebrajskim imię JEZUS oznacza „Bóg zbawia” – oto imię Boga, Tego, który przynosi zbawienie, „bo nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni” (Dz 4,12).
W zaproszenie jest wpisana wolność wyboru, nie ma przymusu. Pan zaprasza wszystkich, nie stawia warunków ani przeszkód, nie ustanawia żadnych granic. Rekolekcje stwarzają możliwość do spotkania z Bogiem, który jest naszym zbawieniem, uzdrowieniem i uwolnieniem. Daje się cały i obdarowuje łaskami, jednak od nas i naszego wolnego wyboru zależy decyzja – albo otwieramy się na Boga i pozwalamy Mu działać, albo pozostajemy zamknięci. Dlatego Psalmista mówi: „Obyście usłyszeli dzisiaj głos Jego: Nie zatwardzajcie serc waszych!” (Ps 95,7). Dzisiaj dokonuje się coś niezwykłego, dzisiaj objawia się moc Boga.
Jak ważne w życiu duchowym jest owo „dziś”. Nie wczoraj, nie jutro – dziś, teraz. Bóg zawsze objawia się „dziś”. Dlatego tak istotne jest przyjęcie wezwania Bożego, oddanie przeszłości i ufność w to, co przyniesie przyszłość. To co nadejdzie, wraz z lękami i obawami, oddajmy Bożemu Miłosierdziu, powierzmy przyszłość Jego Opatrzności, a własne „teraz” czyńmy momentem pełnym miłości i ufności wobec Boga. Rekolekcje są okazją, aby na nowo ożywić naszą wiarę, odnaleźć sens w chwilach trudnych i zaufać Bożej opiece. To jest czas, by pozwolić Panu na nowo wejść w nasze życie i przemieniać serca – On czeka na nas, niezależnie od tego, jak daleko od Niego odeszliśmy.
Pytania do refleksji osobistej:
• Czy mam zaplanowany czas na rekolekcje
lub dzień skupienia w Wielkim Poście?
• Czy staram się koncentrować na moim „teraz”, by spotkać Boga?
Źródło: diecezja.waw.pl